Przeskocz do treści

Relacja z III Konferencji Pszczelarskiej w Brzesku

Kolejny już raz Brzesko gościło pszczelarzy zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy na Konferencji w Regionalnym Centrum Kultury w dniu 07.09.2019 roku. Dodatkową zachętą dla nich był fakt, że organizatorzy zabezpieczyli  dla uczestników 150 sztuk szczepionych sadzonek lip (w kilku odmianach).

Na pierwszy ogień poszła „Pasieka Adamek” hodowla pszczoły kraińskiej „Kasia i Viola”. Właściciel wyczerpująco przedstawił swoje doświadczenie w pracy z pszczołami oraz zachęcał do umiaru w corocznej wymianie matek, mimo że sam jest ich hodowcą. Dobre matki trzymam czasem trzy lata- mówił.

Kolejnym wykładowcą był znany nie tylko w Małopolsce pszczelarz z Niepołomic – Igor Pawłyk – osoba niezwykle ciekawa i mająca różnorodne zainteresowania oraz z racji wykształcenia starająca się ułatwić życie sobie i pszczołom .

„Hodowla matek pszczelich na własne potrzeby” to temat , który zainteresował nie tylko początkujących, ale także doświadczonych pszczelarzy.

Jak zapewnić pszczołom stały dopływ pożytku oraz jak ukwiecić własny ogród przedstawił
w swojej prezentacji organizator konferencji - Janusz Filip. Pszczelarz i ogrodnik
z wykształcenia, kusił słuchaczy zdjęciami kwietnych łąk czy tęczą barw kwiatów i krzewów swojego i nie tylko ogrodu. Zachęcając osoby mające kawałek działki do jego upiększenia, obsiewania i obsadzania roślinami o barwnych liściach i kwitnących w różnych terminach, aby owady zapylające miały z nich pożytek, a my przez cały rok piękny ogród. „ Ogród z samymi iglakami to martwy ogród”- dodał na koniec.

Nosemoza i sposoby jej rozpoznawania i zwalczania w kolejnym wykładzie przedstawił Radosław Piotrowski – lekarz weterynarii z firmy Biowet z Puław. Dodatkowo omówił również środki przeciwko warrozie oferowane przez te firmę.

Ostatnim prelegentem sobotniej Konferencji był Pan Jan Ślósarz, doświadczony pszczelarz
z Myślenic i emerytowany pracownik Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego
w Karniowicach.

Czy zwalczać warrozę można w sposób ekologiczny? Czy kwasy to ekologia? Czy zioła są pomocne i w jakiej dawce? Czy poprawa nastroju pszczelarza po ich zastosowaniu będzie miała „przełożenie” na zdrowie rodziny pszczelej i jej przezimowanie? Na te i inne pytania starał się on odpowiedzieć, ale nie do końca był przekonany czy warto „wchodzić w zioła”, bo kwasy od razu odrzucił jako truciznę tak dla pszczół jak i dla człowieka.

Z innych środków dobre wydają mu się środki oparte na tymolu, ale nie ma jak „ apiwarol” zastosowany w odpowiednim terminie i nie za często, bo to też chemia.

Nie zgadzał się z nim w tym temacie przedstawiciel „ Biowetu”, gdyż ostatnie badania wykazują szybszy rozkład „Apiwarolu” w środowisku ula i dlatego firma zmniejszyła karencję dla tego leku.

Podsumowując swoje wystąpienie wykładowca zaapelował o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad stosowania chemii w pasiece.

Po każdym z wykładów odbywała się krótka dyskusja a uczestnicy mogli skorzystać z baru kawowego oraz ciepłego posiłku.

W trakcie konferencji przedstawiciele Zarządu Pogórskiego Związku Pszczelarzy w Tarnowie w osobie Pani Teresy Turlej i Pana Janusza Filipa wręczyli medal ks. Jana Dzierżona zasłużonemu pszczelarzowi Panu Karolowi Piwowarskiemu. Pogoda dopisała, wystawcy na stoiskach oferowali swoje produkty a lipy rozeszły się jak „ciepłe bułeczki” i mam tylko nadzieje, że powiększą one coraz bardziej ubożejącą bazę pożytkową pszczół i innych owadów zapylających.

Janusz Filip

Zadanie publiczne pn. „Podniesienie świadomości pszczelarzy oraz społeczeństwa w zakresie ochrony pszczół
z uwzględnieniem lokalnych linii pszczoły miodnej” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski.